top of page
Bahri
Elif Erdoğdu, Kürşad Özdemir, Sami Yücel, Elif Zelka
İstanbul, özellikle Boğaz ve Haliç üzerinden şekillenmiş bir deniz ulaşım kültürüne sahip. Boğaz kayıklarından hızlı ve büyük vapurlara uzanan gelişim tekrar küçük ölçekli araç tasarımlarına yönelebilir. ‘Bahri’, Haliç ve Boğaz kayıkçılığının esnek ve pratik ulaşım düzenini çağdaş teknolojilerle birleştirerek bize sunan bir küçük ölçekli kentsel ulaşım aracı.
timeline_200325_ee.jpg
carkbahri_3.jpg
Screen Shot 2021-07-28 at 00.35.06.png
‘Bahri’, elektrik gücü ile hareket eden, otonom kumandalı, küçük ölçekli ve kısa mesafelerde yolcu taşıyan bir deniz aracıdır. Kapalı bir disk biçimindeki gövdesi içinde yolcu kabinini, çevresel kontrol sistemini ve döşeme altında da batarya düzeneğini barındırır. İtki merkez eksenin en alt kısmında 360° dönebilen bir azimuth pervaneli motorla sağlanır. Araç modüler yapıya sahiptir: yüzük şeklindeki kabin çoğaltılarak araç 2-6 yolcu taşıyacak konfigürasyona getirilebilir.

‘Bahri’, yanaşmak ve enerji almak için mikro iskeleler kullanır. Bu sistemler mevcut iskele ve rıhtımlara eklenebilen ve dalga enerji jeneratörüne sahip hafif strüktürlerdir. Mikro iskeleler mil, kanat ve jeneratör podlarından oluşur. Kanatlar jeneratör podları sayesinde suda yüzer.  Dalga hareketi ile oluşan yer değişimi podlardaki Kymogen tipi jeneratörlerle elektrik enerjisine çevrilir ve mil içerisindeki bataryalarda depolanır. Otonom deniz aracları iskeleye kenetlendiklerinde enerji araca aktarılır

 
Screen Shot 2021-07-28 at 00.34.53.png
Screen Shot 2021-07-28 at 00.48.15.png
Sistemin kullanımı bir web uygulaması ile desteklenir. İskeleye gelen yolcu uygulamayı açarak varış  iskelesini girer ve bir ‘bahri’ çağırır. Yolcu sayısı ve mesafeye göre sistem uygun olan aracı veya araçları biniş iskelesine yönlendirir.  Araç, her yanaşma noktasında enerji ikmali yapar. Sistem düşük kapasiteli ancak yüksek frekanslı ve esnektir.
Screen Shot 2021-07-28 at 00.48.19.png
Bu  sistem  öncelikle kayıkçılık kültürüne sahip Haliç sularında kullanılabilir. Haliç kıyılar arasındaki mesafe ve dalga durumu açısından avantajlı bir hareket sahasıdır. Mevcut 9 iskeleye mikro ekler ilave edilerek yeni ulaşım sisteminin istasyonları kurulmuş olur. Kıyı hattında uygun noktalara diğer mikro iskeleler eklenebilir.


 
Screen Shot 2021-07-28 at 00.50.19.png
bottom of page